Obsługa wszystkich zdarzeń handlowych zapewniająca wysoki standard obsługi klienta
System zapewnia obsługę wszystkich zdarzeń handlowych w przedsiębiorstwie począwszy od rejestru zapytań ofertowych, po pełną ewidencję ofert i zamówień sprzedaży. Dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu całej ścieżki handlowej w systemie, której procesy są ze sobą ściśle powiązane istnieje możliwość odtworzenia pełnej historii wybranej transakcji handlowej. Dodatkowo system Gardens dostarcza szereg analiz pozwalających na precyzyjne określenie rentowności sprzedaży, kontrolę marży sprzedawanych produktów oraz monitorowanie skuteczności handlowców. System jest w pełni skalowalnym narzędziem do obsługi sprzedaży w sklepie, hurtowni oraz sieci sprzedaży, niezależnie od wielkości i stopnia skomplikowania występujących w nich procesach.
Pełna ewidencja rejestru zapytań ofertowych – tych od nabywców, czyli mogą być dwie te same, to można w systemie odfiltrować je i analizować
Analiza zapytań ofertowych
Zapobieganie wewnętrznej konkurencji handlowców
Tworzenie ofert na podstawie kombinacji pozycji innych ofert
Wybieranie oferty i tworzenie kolejnej jej wersji
Historia zmian oferty
Pełna ewidencja wszystkich ofert sprzedaży przesłanych do potencjalnych nabywców
Pełna ewidencja promocji, cenników oraz kontraktów nabywców
Konfiguracja rabatów oraz cenników zarówno indywidualnych jak i grupowych
Implementacja algorytmu cenników/rabatów
Wydruk oferty wraz z załącznikami – automatyczne dodawanie aprobat, certyfikatów (podpiętych do zapasu), nie trzeba myśleć żeby za każdym razem to dołączać
Kopiowanie i wersjonowanie ofert
Budżetowanie oferty – rozkładanie kosztów i przychodów w czasie
Sterowanie marżą lub rabatem, kontrola marży i rabatów w czasie sprzedaży i wieloprogowa akceptacja marż i rabatów
Tworzenie zadań w kalendarzu związanych z ofertą
Utworzenie zamówienia sprzedaży wraz z badaniem poprawności oferty
Konfigurator produktów wraz z algorytmem wyznaczania ceny w zależności od przyjętych parametrów produktu (np. opakowanie, rodzaj materiału)
Precyzyjna kalkulacja kosztów transportu
Symulacja możliwości produkcyjnych i terminów produkcji dla pozycji z oferty
Konsultacje oferty z działami specjalistycznymi (działami technicznymi)
Przypisanie opiekuna zamówienia
Pełna ewidencja zamówień – harmonogram realizacji zamówienia na podstawie jego wierszy, deklarowanie dat dostawy określonych produktów, automatyczne nadawanie statusu do zamówień etc.
Możliwość generowania zleceń produkcyjnych na podstawie zamówień
Możliwość generowania zapotrzebowania zakupowego na podstawie zamówień
Automatyczne generowanie WZ (dokumentów wydania)
Generowanie faktur sprzedaży
Budżetowanie sprzedaży
Księgowanie dokumentów wydań zewnętrznych
Wybieranie konkretnej partii towaru do wydania zewnętrznego
Kontrola bieżących stanów magazynowych
Wgląd w pełną historię transakcji magazynowych
Tworzenie korekt dokumentów wydań zewnętrznych
Rezerwacje towaru pod wybranych kontrahentów
Zarządzanie transportem – organizacja ładunku, planowanie transportu z przewoźnikiem zewnętrznym lub własnym, generowanie listu przewozowego i dokumentu wydania, rozliczenie kosztów transportu z przewoźnikiem (dostawcą)
Monitorowanie online postępu realizacji zamówienia
Współpraca z rozwiązaniami sprzedaży e-commerce
Wymiana danych z aplikacjami kurierów (GLS, DPD)
Raporty ofertowania handlowców
Raporty zamówień sprzedaży
Raport największej marży i najmniejszej marży – w zestawieniu miesięcznym i rocznym
Monitorowanie ofert sprzedaży
Kalkulacja premii dla sprzedawców
Prognozowanie sprzedaży
Pełna ewidencja reklamacji nabywców
Rozpatrzenie reklamacji – co można zaoferować w przypadku tak/nie
Generowanie odpowiedniego dokumentu WZ/PZ, rozchód w przypadku utylizacji
Automatyczne generowanie zwrotu środków – sprzężenie z modułem księgowym
Analizy reklamacji – typy usterek, rodzaj zapasu, dla danych indeksów, analizy ukazują wyniki rozpatrzenia reklamacji
Generator odpowiedzi do nabywcy z wynikiem reklamacji – informowanie o zmianie statusu reklamacji – automatyczne odpowiedzi mailowe
Kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem to nieustanna kontrola nad wszystkim procesami, jakie w nim zachodzą. Planowanie sprzedaży i dystrybucji w jednym miejscu pozwala czerpać korzyści biznesowe niemal w każdym obszarze działalności – od tworzenia oferty przez realizację zamówień aż po posprzedażową obsługę klienta. Służy do tego system ERP (Enterprise Resources Planning) dla sprzedaży. Dzięki niemu każda zaangażowana w ten proces osoba ma dostęp do tej samej bazy danych, niezależnie od zakresu wykonywanych obowiązków.
Planowanie produkcji i sprzedaży powinno przebiegać zgodnie ze specyfiką działalności firmy i jej potrzebami – na błędy nie ma miejsce zwłaszcza w branży dystrybucyjnej. Elastyczność to jedna z zalet systemu informatycznego ERP. Wybierając rozwiązania od Gardens-Software, możesz wybrać tylko te elementy i funkcjonalności oprogramowania, które będą realnie wykorzystywane przez pracowników.
Dlaczego to takie ważne? Firma, której głównym obszarem działalności jest np. dystrybucja i handel, niekoniecznie będzie zainteresowana modułem usprawniającym zarządzanie produkcją. Uwaga! Elastyczność ERP polega nie tylko na wyborze modułów dostosowanych do potrzeb biznesowych, ale także na możliwości dopasowania konkretnych funkcjonalności oprogramowania.
Program do zarządzania sprzedażą to nowoczesne i intuicyjne narzędzie, które pozwala:
porządkować i automatyzować czynności związane ze sprzedażą,
efektywnie zarządzać relacjami z klientami,
eliminować ryzyko błędów oraz opóźnień w realizacji zamówień (dzięki monitoringowi oraz szybkiej reakcji, gdy pojawi się ryzyko popełnienia błędu),
podnosić jakość pracy i wydajność działu handlowego.
System ERP od Gardens-Software to sposób na optymalizację procesu kompletowania i przetwarzania zamówień. W odpowiednim module można je w wygodny sposób ewidencjonować, zachowując ich historię.
Ta zaleta przekłada się też na przyspieszenie procesu przetwarzania zamówień. To ważne, bo w skutecznej sprzedaży czas obsługi klienta liczy się najbardziej.
Niezależnie od tego, gdzie znajdują się pracownicy zaangażowani w proces obsługi zamówień i sprzedaży, zawsze mają oni pod ręką wszystkie niezbędne informacje.Sprzedaż usług czy produktów konkretnemu klientowi śledzi się na każdym jej etapie – to pozytywnie wpływa na tworzenie relacji z kontrahentami. Partnerzy zyskują pewność, że współpracują z podmiotem, który troszczy się o jakość obsługi i indywidualne podejście, kierując się potrzebami klienta.
Przetwarzanie zamówień i ofert „ręcznie” rodzi ryzyko powstania ludzkiego błędu. To może przekładać się na opóźnienia w realizacji zleceń. Rozwiązaniem jest automatyzacja tych procesów. W jej przeprowadzeniu pomaga właśnie program do planowania sprzedaży i dystrybucji. Pracownicy mogą dzięki niemu zaoszczędzić czas i skoncentrować się na innych potrzebach firmy. Tych, przy których spełnianiu nie zastąpi ich technologia. Po ustaleniu konkretnych parametrów program sam uporządkuje i opracuje zamówienia, faktury i inne dokumenty.
Aby wdrożenie systemu ERP przynosiło realne korzyści w zakresie dystrybucji i sprzedaży, przy jego projektowaniu należy wybrać kilka kluczowych funkcji. Poniżej zostały opisane niektóre z nich.
Znajdą się w niej profile firm, które funkcjonują jako klienci (niekoniecznie obecni, ale również ci potencjalni). W bazie powinny znaleźć się informacje o kupujących i ich historii zakupów, a także korespondencja z firmą. Aby sprawnie zarządzać kontaktami, warto mieć dostęp do funkcji filtrowania czy katalogowania.
Wielopoziomowe zamówienia to obszar zarządzania wszystkimi informacjami dotyczącymi konkretnego zlecenia. Chodzi zarówno o opisy produktów, jak i dane dotyczące ich dostaw czy dystrybucji. W systemie ERP powinna się znaleźć funkcja, która umożliwia zarządzanie tymi danymi i planowanie dostaw.
W systemie ERP można zgromadzić dużą ilość informacji. Odpowiednie algorytmy powinny wyciągać z nich najważniejsze wnioski, które są cenne w perspektywie mikro (przy realizacji zleceń) i dla szerszego rozwoju biznesu. W kwestii sprzedaży kluczowe znaczenie mają przewidywania dotyczące trendów i zachowań klientów. Często powstają one na podstawie danych historycznych, ale także tak zmiennych czynników, takich jak sezonowość.
System ERP w firmie można skonstruować w taki sposób, aby automatycznie tworzył faktury, a następnie wysyłał je do klientów oraz archiwizował. To spora oszczędność czasu pracowników. Poza tym nieoceniony jest dostęp do wszystkich dokumentów z poziomu jednej zintegrowanej platformy.
Wdrożenie ERP to czasochłonny i wieloetapowy proces. To samo dotyczy modyfikacji lub wymiany już istniejącego systemu zarządzania sprzedażą w firmie. Właśnie dlatego warto zdać się na fachowe wsparcie już na etapie konsultacji. Uzyskaj wsparcie specjalistów z Gardens-Software i skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia. Nie tylko podpowiemy, jakie rozwiązania sprawdzą się u Ciebie, ale także przygotujemy je i wdrożymy. Zapewnimy przy tym pełne wsparcie szkoleniowe dla wszystkich docelowych użytkowników ERP.
Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz partnera w zakresie oprogramowania firmowego, dzięki któremu zbudujesz przewagę rynkową i zoptymalizujesz koszty działania.
Pobieranie danych kontrahentów po nr NIP z systemu GUS
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Zabezpieczenie przed duplikatami kontaktów
Definiowanie cech kontaktów do analiz (np. branża, klienci detaliczni, itp.)
Dostęp do wszystkich dokumentów kontrahenta z poziomu jego kartoteki
Zestaw gotowych do wydrukowania dokumentów (salda klienta, nierozliczone należności)
Możliwość analizy kwot obrotu, wpływów oraz sprzedaży
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Kontekstowe otwieranie programu pocztowego np. Microsoft Outlook
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Przegląd bazy kontaktów modułu CRM w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń do kalendarza w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń prywatnych (dla zaproszonych użytkowników)
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Możliwość automatycznego tworzenia wydarzeń (np. okresu umowy etc.)
Wielowymiarowe analizy realizacji założonych budżetów sprzedażowych.
Możliwość tworzenia wielu wersji budżetu na dany okres i ich równoległej analizy
Zakres analiz z dokładnością do miesiąca, kwartału, roku itd.
Pobieranie danych kontrahentów po nr NIP z systemu GUS
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Zabezpieczenie przed duplikatami kontaktów
Definiowanie cech kontaktów do analiz (np. branża, klienci detaliczni, itp.)
Dostęp do wszystkich dokumentów kontrahenta z poziomu jego kartoteki
Zestaw gotowych do wydrukowania dokumentów (salda klienta, nierozliczone należności)
Możliwość analizy kwot obrotu, wpływów oraz sprzedaży
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Kontekstowe otwieranie programu pocztowego np. Microsoft Outlook
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Przegląd bazy kontaktów modułu CRM w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń do kalendarza w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń prywatnych (dla zaproszonych użytkowników)
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Możliwość automatycznego tworzenia wydarzeń (np. okresu umowy etc.)
Wielowymiarowe analizy realizacji założonych budżetów sprzedażowych.
Możliwość tworzenia wielu wersji budżetu na dany okres i ich równoległej analizy
Zakres analiz z dokładnością do miesiąca, kwartału, roku itd.
Pobieranie danych kontrahentów po nr NIP z systemu GUS
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Zabezpieczenie przed duplikatami kontaktów
Definiowanie cech kontaktów do analiz (np. branża, klienci detaliczni, itp.)
Dostęp do wszystkich dokumentów kontrahenta z poziomu jego kartoteki
Zestaw gotowych do wydrukowania dokumentów (salda klienta, nierozliczone należności)
Możliwość analizy kwot obrotu, wpływów oraz sprzedaży
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Kontekstowe otwieranie programu pocztowego np. Microsoft Outlook
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Przegląd bazy kontaktów modułu CRM w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń do kalendarza w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń prywatnych (dla zaproszonych użytkowników)
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Możliwość automatycznego tworzenia wydarzeń (np. okresu umowy etc.)
Wielowymiarowe analizy realizacji założonych budżetów sprzedażowych.
Możliwość tworzenia wielu wersji budżetu na dany okres i ich równoległej analizy
Zakres analiz z dokładnością do miesiąca, kwartału, roku itd.
Pobieranie danych kontrahentów po nr NIP z systemu GUS
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Zabezpieczenie przed duplikatami kontaktów
Definiowanie cech kontaktów do analiz (np. branża, klienci detaliczni, itp.)
Dostęp do wszystkich dokumentów kontrahenta z poziomu jego kartoteki
Zestaw gotowych do wydrukowania dokumentów (salda klienta, nierozliczone należności)
Możliwość analizy kwot obrotu, wpływów oraz sprzedaży
Wielopoziomowe struktury kontaktów
Kontekstowe otwieranie programu pocztowego np. Microsoft Outlook
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Przegląd bazy kontaktów modułu CRM w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń do kalendarza w przeglądarce lub aplikacji
Możliwość tworzenia wydarzeń prywatnych (dla zaproszonych użytkowników)
Integracja kalendarza systemu Gardens z kalendarzem w programie pocztowym
Możliwość automatycznego tworzenia wydarzeń (np. okresu umowy etc.)
Wielowymiarowe analizy realizacji założonych budżetów sprzedażowych.
Możliwość tworzenia wielu wersji budżetu na dany okres i ich równoległej analizy
Zakres analiz z dokładnością do miesiąca, kwartału, roku itd.