Chmura nadaje się dla systemów ERP, ale tych z prawdziwego zdarzenia

Strona główna » Blog » Chmura nadaje się dla systemów ERP, ale tych z prawdziwego zdarzenia

Table Of Contents

There are no headings in this document.

3 modele dostarczania oprogramowania

Dzięki rozwojowi internetu i wysoce usprzętowionym serwerowniom przeznaczonym do oferowania oprogramowania w chmurze, w obecnych czasach rozróżniamy 3 modele dostarczania oprogramowania:
– On-premise – model korzystający z własnej infrastruktury i zakupionych licencji
oraz 3 modele realizowane za pomocą chmury:
– SaaS (Software as a Service), gdzie sprzedawany jest dostęp do oprogramowania jako usługa
– IaaS (Infrastructure as a Service), gdzie sprzedawany jest dostęp do infrastruktury sprzętowo-systemowej, trzeba dodatkowo zakupić licencje na oprogramowanie
– PaaS (Platform as a Service ), gdzie sprzedawany jest dostęp do infrastruktury wraz z narzędziami budowania I rozwoju oprogramowania (opcja bardziej znana developerom niż końcowemu użytkownikowi oprogramowania).

Dobry system ERP

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie zintegrowany system spinający w sobie wszystkie dane i ewidencje obecne w przedsiębiorstwie bez różnych form dostępu do danych zarówno w sensie ich wprowadzania jak i udostępniania. Jest potrzeba dostępu zarówno w formie aplikacji desktop na stanowiskach wewnątrz przedsiębiorstwa, czy aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach przedstawicieli handlowych i serwisantów lub aplikacji tabletowej pracowników magazynu czy produkcji.
Zatem dobry system ERP powinien posiadać możliwości konfiguracji hybrydowych. Powinien posiadać centralną bazę danych i wiele form dostępu. Zarówno przy użyciu grubego klienta bezpośrednio łączącego się do bazy danych jak i klientów cienkich nie wymagających szybkiego łącza.

Chmura

Chmura czyli modele SaaS i IaaS umożliwią wszystkie potrzebne warianty dostępu. Jednak rozpowszechniły się 2 mity które negują zastosowanie chmury dla rozwiązań ERP:

1. Bezpieczeństwo danych.
Dyskusyjne jest ciągle przechowywanie wszystkich danych dotyczących firmy (w tym danych finansowych) gdzieś na serwerach obcych. Jednak pamiętać należy, że technologie chmurowe można także instalować lokalnie, więc można powierzyć opiekę nad danymi jednemu dostawcy, który weźmie odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
2. Dostosowanie do indywidualnych potrzeb firmy i rozwój funkcjonalności ERP.
Tu odpowiedzią są rozwiązania spółki Gardens-Software, która jako jedyny producent dostarcza zintegrowane środowisko rozwoju dedykowane jednocześnie dla konfiguracji on-premis jak i modeli SaaS i IaaS. Dotychczas barierą w tym aby dostosowywać do indywidualnych potrzeb system ERP dostępny w chmurze była tylko technologia, a nie, jak fałszywie głosi wiele opinii, sam sposób sprzedawania dostępu do jednego programu jako usługi. To są mity głoszone przez firmy, które budują systemy dla firm w architekturze 2 warstwowej i nie posiadają żadnych nowoczesnych technologii rozwoju. W systemie GardensERP CloudBasic wprowadzane są dowolne i indywidualne modyfikację dla klienta. Jest to możliwe i proste tylko wtedy kiedy dostawca usługi posiada zintegrowane środowisko rozwoju zapewniające przechowywanie repozytorium obiektów aplikacji wewnątrz właściwej dla danego klienta bazie danych.

www.chmuraerp.pl

Zobacz inne posty z naszego bloga

Interesują Cię nowinki ze świata programowania, chcesz być na bieżąco z naszą ofertą?
Dołącz do naszego newslettera

Zgoda*